Depends a lot on where they shop, what they eat and how much they economize (not eating out for example). Assuming they get a fairly full variety of protein, starch and so on and don't get too much preprocessed food, likely $200-300. Also assuming all meals are eaten at home, an average of 90 meals a month, it works out to between $2.20 to $3.30 a meal assuming snacks are part of meals. That is per meal, not per person, but it's an average. Dinner is likely more expensive than breakfast, for example.
(no subject)
Date: 2003-10-13 09:00 am (UTC)