Depends a lot on where they shop, what they eat and how much they economize (not eating out for example). Assuming they get a fairly full variety of protein, starch and so on and don't get too much preprocessed food, likely $200-300. Also assuming all meals are eaten at home, an average of 90 meals a month, it works out to between $2.20 to $3.30 a meal assuming snacks are part of meals. That is per meal, not per person, but it's an average. Dinner is likely more expensive than breakfast, for example.
IME, this depends more on the parent than the kid. Sam's happy eating macaroni and cheese, scrambled eggs, sandwiches, cereal and such for weeks on end. I tend to go a little insane if I have to eat the same thing for too long.
It also depends on where they live, but, if they buy a lot of things in bulk, don't shy away from generic brands and stay away from a lot of snack/instant foods, they could probably be well fed for less than seventy-five dollars a week. Especially if there's a good farmers market and/or food co-op around. (The co-ops are *great* for bulk things, as is Whole Foods, which really surprised me, 'cause they're definitely not known as a cheap store.)
Gessi who, ironically, has to go feed her three year old now. *Grin*
(no subject)
Date: 2003-10-13 09:00 am (UTC)(no subject)
Date: 2003-10-13 12:53 pm (UTC)It also depends on where they live, but, if they buy a lot of things in bulk, don't shy away from generic brands and stay away from a lot of snack/instant foods, they could probably be well fed for less than seventy-five dollars a week. Especially if there's a good farmers market and/or food co-op around. (The co-ops are *great* for bulk things, as is Whole Foods, which really surprised me, 'cause they're definitely not known as a cheap store.)
Gessi who, ironically, has to go feed her three year old now. *Grin*